25 Ocak 2013

Lufthansa'dan Gamification Projesi: FlyVenture

        Gamification (Oyunlaştırma) etkilerini yavaş yavaş Türkiye'de de görüyoruz.Yeni medya düzeninde çok çekici olan bir pazarlama yolu gamification. Dünya çapında büyük markaların yaptıkları uygulamalar ve ulaşılan sonuçlara bakılınca iyi bir kurgunun ne kadar işe yarayabileceğini ve bu kavramın önünün çok açık olduğunu söyleyebiliriz.

         Lufthansa Alman Hava Yolları da Fly Venture adında bir projeyle karşımıza çıkıyor. Henüz çok yeni bir kampanya. Proje Studio Nord tarafından geliştirilmiş. Uygulama size verilen görevleri yapıp puan toplamanızı ve bu puanlarla ödül kazanmanızı sağlıyor. 2013 yılı boyunca devam edecek uygulamada her hafta ödül kazanma şansınız var. İphone ve Android kullanıcıları uygulamayı telefonlarına yükleyebiliyor.


          Uygulamaya kayıt olduktan sonra çeşitli görevleri yapmanız gerekiyor. Bu görevler Facebook, Twitter ve Foursquare gibi sosyal medya araçları kullanılarak yerine getiriliyor. Twitter üzerinden belirlenen hashtagin paylaşılması ve Foursquare üzerinde çeşitli yerlerde check-in yapılması görev çeşitlerinden bazıları. Yıl boyunca yenilecek olan uygulamada daha sonraki görevler soru-cevap ve fotoğraf ekleme şeklinde karşımıza çıkacak. Görevlerden biri de e-bültene üye olmak. Bu sayede görev hakkında yardım alabiliyor ve diğer gelişmelerden haberdar olabiliyorsunuz.         Uygulamanın arayüzü iyi tasarlanmış ve gayet kullanışlı. Oyunlaştırma mekaniklerinden görev-skor tablosu-ödüller bölümü kullanılmış. Aynı zamanda arkadaşlarınızın yaptığı aktiviteleri de görebiliyorsunuz. Görevleri tamamladıkça aldığınız puanlar kaydediliyor. Haftalık ve genel olmak üzere 2 puan türü var. Her hafta çeşitli ödüller kazanabildiğiniz gibi sene sonunda en çok puan toplayan kişi de büyük ödülün sahibi oluyor. Büyük ödül de aşağıda gördüğünüz gibi yurt dışı seyahati.


         Sonuç olarak güzel bir proje. Marka bilinirliği ve sadakatini artıracağına inanıyorum. Sadece  fazlaca sıkılgan olan halkımız 1 yıl boyunca ödül için yarışacak mı onu merak ediyorum. Kopanlar olacaktır muhakkak yarıştan. Bekleyelim görelim.

0 yorum var: